January 21, 2019 23:40
Забава

Брајан Мeј објави песна „Нови хоризонти”

Гитаристот од легендарната рок група Квин, Брајан Мeј напиша песна за мисијата на НАСА – „Нови хоризонти”, при која сондата на 1 јануари 2019 достигна најдалеку во Сончевиот Систем.

Музичарот ја објави песната во моментот кога сондата мина најблиску до астероидот наречен „Ултима Тул” (Крајот на светот). Тој истакна дека песната е посветена на љубопитството и истрајноста на човештвото да стигне колку е можно подалеку.

Меј, како страстен љубител на астрономијата, во 2007 година се врати на факултет за да ја одбрани својата докторска дисертација по астрофизика.

Related posts

ЌЕРКИЧКА ОТКРИ НА СВОЈОТ ТАТКО ДЕКА МАЈКАТА Е СО ЉУБОВНИК ВО СПАЛНАТА!ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧИ!

24news

Се враќа „Мел Фест“, фестивалот кој своевремено беше единственото музичко талент шоу во Македонија и надвор од неа

24news

Наставничка трогната од подарокот на една од ученичките

Valentina