September 20, 2021 21:54
Спорт

Брат и сестра во ист ден освоија олимписко злато

Братот и сестрата Ута и Хифуми Абе го одбележаа вториот натпреварувачки ден во џудо на Олимписките игри во Токио. Братот и сестрата освоија два златни медали.

Прва до олимпиското злате дојде Ута Абе која славеше во категоријата до 52 килограми. Таа во финалето ја совлада Амандин Бушар од Франција и тоа со ипон и и го донесе третиот медал на Јапонија во џудо, а втор златен. Наохиса Такато славеше во категоријата до 60 килограми, додека Тонаки Фуна е поразена во финалето до 48 килограми.

Само половина час подоцна, Хифуми Абе стана олимписки шампион откако во финалето во категоријата до 66 килограми го совлада џудистот од Грузија, Маргвелашвили.

Најголемото изненадување на турнирот во џудо го приреди Унгарката Река Пуп која во првото коло ја победи актуелната олимписка шампионка Маљинда Кељменди од Косово, а потоа во битката за брозениот медал ја совлада Одет Џифриду од Италија.

Website https://twistmoe.net: Watch Super YoYo (Dub) twistmoe Episode 22 anime online

AnimeFLV: Spooky Kitaro: Japan Explodes!! anime episode Full online free at https://animeflv.uk online anime

One: Kagayaku Kisetsu e Episode 4

KissAnime - Watch Anime Online Free English Sub & Dub | Kiss Anime

Recipes mentaframework: http://recipes.mentaframework.org/user/editDone/137658.page

Themehorse: https://www.themehorse.com/support-forum/users/animefreak-ws/