December 10, 2022 05:36
Спорт

 Бразил прв фаворит за титулата на Мундијалот во Катар 

Реномираниот британски дневен весник Гардијан го издвои Бразил како најголем фаворит за одвојување на титулата на претстојното Светско фудбалско првенство во Катар. 

Зад Бразил во групата на топ 5 фаворити за освојување на светската титула следат Аргентина, Шпанија, Холандија и Германија. 

Светското првенство започнува на 18 ноември, а во воведниот натпревар ќе играат домаќинот Катар и Еквадор. 

Финалето е на програмата на 18 декември.