October 19, 2021 20:08
Свет

Бразил на второ место по бројот на смртни случаи од Ковид-19

Бразил ја престигна Велика Британија по бројот на смртни случаи од последици од новиот коронавирус и сега е на втор место, зад САД.

Вкупниот број на починати луѓе се искачи на 41.828, од кои во 909 лица во изминатите 24 часа.

Министерството за здравство на Бразил соопшти дека вкупниот број на инфицирани лица изнесува 828.810, откако беа регистрирани 25.982 новозаболени.

Бразил и по бројот на заразени луѓе е на второ место, зад САД.

Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро смета дека новиот коронавирус не претставува голема опасност и пандемијата ја нарече „мал грип”.

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD

KissAnime Watch anime online, English anime online HD

Website https://animeflv.uk: Watch Kurau Phantom Memory animeflv Episode 24 online anime

Animepahe: Kitte no Gensou anime episode Full online free at https://animepahe.cc anime to watch

Twitter: https://twitter.com/gogoanimebe

Amara: https://amara.org/en/profiles/profile/gogoanimelol