September 19, 2019 10:51
Свет

Бразил ангажира 44.000 војници поради пожарите во Амазон

Бразил објави дека ќе ангажира воени авиони и 44.000 војници за да се справат со пожарите во Амазонската прашума.

Министрите за одбрана и за животна средина ги утврдија плановите денеска за борба со огромните пожари по острата реакција од меѓународната заедница и протести против бразилскиот претседател Жаир Болсонаро.

Бразилскиот претседател одобри војската да се вклучи во борбата против пожарите, нагласувајќи дека е посветен на зачувување на регионот Амазон.

Нови вести

Анти Рине: Британија има уште 12 дена да ги претстави плановите

zane

(Видео) Американската армија официјално потврди дека снимила НЛО

zane

Ослободени раководителите на Фукушима

zane