Спорт

Бразилски прволигаш бесплатно ќе ги вакцинира своите навивачи 

Раководството на бразилскиот фудбалски прволигаш Атлетико Параненше планира бесплатно да ги вакцинира своите играчи, вработените во клубот, како и навивачите кои редовно плаќаат членарина.

Атлетико не објави колку членови има, а медиумите наведуваат дека пред пандемијата бројката изнесувала меѓу 20.000 и 30.000. Месечната членарина изнесува околу 60 долари.

Претходно оваа недела, бразилскиот Конгрес усвои закон со кој на приватните компании им се дозволува да купуваат вакцини кога ќе бидат достапни на пазарот.

-Атлетико Параненше ги повикува сите институции вклучени во фудбалот и тие да помогнат да се извојува победа над пандемијата на Ковид-19, соопшти бразилскиот фудбалски клуб.

AniWatch watch anime online: Watch My Hero Academia 3 (Dub) Episode 12 (https://aniwatch.pro/m/78e5/ep-12)

KissAnime kissanime tower of god: Bleach Episode 366