June 25, 2022 09:07
Свет

Бразилските правници ги известија ОН дека Болсонаро ги загрозува демократијата и судството

Група бразилски адвокати и правни експерти синоќа испратија петиција до Обединети нации во која се наведува дека бразилскиот претседател Жаир Болсонаро ја загрозува демократијата и независноста на бразилското судство додека се подготвува за изборите во октомври.

– Група од 80 адвокати и правни истражувачи апелираа до специјалниот известувач на ОН за независност на судиите и адвокатот Диего Гарсиу-Сајан да го посети Бразил и да поднесе извештај за тековните напади врз Врховниот суд и Врховниот изборен суд, кој ги надгледуваат изборите. Судовите се соочуваат со невидена кампања на недоверба и јавни закани против судиите кои не се согласуваат со владината политика, се истакнува во петиција.

Болсонаро постојано тврди дека бразилскиот систем на гласање е подложен на измама, без да обезбеди никакви докази, иако беше избран во 2018 година со електронски машини воведени пред 26 години.

Во петицијата се истакнува и дека Болсонаро упатил низа директни закани до Врховниот суд, па дури и се закануваше на одредени судии.

– Бразилското правосудство е под опсада. Независноста на судството во Бразил се соочува со невидени предизвици од демократизацијата во 80-тите години, се посочува во петицијата.

Нападите на Болсонар врз судството и бразилскиот електронски систем за гласање ги зголемија стравувањата дека тој нема да го прифати поразот во октомври. Според анкетите Болсонаро заостанува зад неговиот левичарски ривал, поранешниот претседател Луис Инасио Лула да Силва.

GO88 - Thiên đường Game Bài Hoàng Gia lớn nhất Việt Nam cổng game go88 lô đề go88

sunwin g88 sunwin homepage tải sunwin tài xỉu online