October 28, 2020 06:37
Македонија

Бошњаковски: 400 страници документација е прибрана за екстрадицијата на Груевски

Над 400 страници документација е прибрана досега, со која македонското Министерство за правда ќе бара екстрадиција на Никола Груевски од Унгарија.

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски на прес-конференција информира дека веќе е започнат процесот за барање за екстрадиција. ,

,Министерството за внатрешни работи до Министерството за правда ја има доставено информацијата дека бегалецот Никола Груевски е во Будимпешта. Министерството за правда веќе од надлежните судови ја прибира документацијата во однос на случајот, таа ќе биде комплетирана, преведена соодветно  и доставена до унгарските надлежни органи, во случајов Министерството за правда на Унгарија.

Во документацијата ќе има и обраложение зошто Никола Груевски треба да биде екстрадиран во Македонија, се работи за обемна документација, над 400 страници меѓутоа без оглед на тие страници ова барање ќе биде и официјално доставено до Унгарија во текот на овие денови”, изјави Бошњаковски.

 

Поврзани вести

Груевски: Ако Десковска најде фирма која со изнуда сум ја презел веднаш да ја конфискува

Igor

Груевски: Пендаровски фатил два вируси од СДСМ, едниот е опсесијата со мене, вториот лажењето

Igor

Груевски: Унгарија изгради нов стадион за 68 илјади гледачи, се чека Жерновски да каже дали ќе падне

Igor