November 28, 2021 07:22
Македонија

Бочварски утре во Софија ќе потпише меморандум за изградба на Коридорот 8

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски утре ќе престојува во работна посета на Софија каде што ќе потпише меморандум за трилатерлна соработка за развојот на одржлива патна и железничка инфраструктура на Коридорот 8. Потписници  на меморандумот покрај Северна Македонија се и Бугарија и  Албанија.

-Целта на меморандумот е да се потврди подготвеноста на трите страни за долготрочно планирање и координиран развој на Коридорот 8 со фокус на проекти кои се од најголемо значење за регионот, информираа за МИА од Министерството за транспорт и врски.

Исто така, со меморандумот ќе се потврди подготвеноста на земјите потписнички за  спроведување на мерките за брз и непречен транспорт на стока на граничните премини.

Во источниот дел на Коридор 8 во државава во тек е тендерска постапка за избор на изведувач за изградба на пругата од Куманово до Крива Паланка.

AnimeFreak: Doraemon: It's Spring! anime episode Full online free at https://animefreak.ws animefreak boku no hero

ANIMEFLIX: One Piece Film: Strong World (Dub) anime episode Full online free at https://animeflix.nl dubbed anime

Website https://twistmoe.net: Watch KAKUSHIGOTO Theatrical Edition twistmoe Episode Full free anime online

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD

Website https://aniwatch.pro: Watch Ane Log: Moyako Neesan no Honpen wo Tobidashite Tomaranai Monologue aniwatch Episode Full dubbed anime