October 26, 2021 20:54
Македонија

Бочварски: Сега е време преку капиталните инвестиции директно да се помагаат фирмите

Голема трагедија е тоа што се случи во Тетово и очекувам државата преку институциите на системот да утврди што точно се случило, да се обединиме, а не да имаме политички препукувања на таа тема, изјави за „Утрински брифинг” министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски.

Говорејќи за капиталните инвестиции, како многу важен аспект во развојот на економијата, Бочварски вели дека поминавме период на ковид криза кога државата им помагаше на фирмите да опстојат и да ги задржат вработените, но сега е време кога преку капиталните инвестиции директно се помага, не да се даваат пари како помош и грантови, туку да се дадат средства за да се изработат проекти и обврски.

– Овој систем кој што го воведе Владата со водење на грижа за процентуалното покачување на инвестициите преку квартали, сметам дека дава дава резултат заради тоа што прави секој ресорен министер да го крева нивото на капитални инвестиции. Она што ние го имаме како податок досега, инвестициите во Министерството за транспорт и врски се високи над 55 проценти. На автопатот Кичево – Охрид се работи. Моментално имаме дополна на Законот во Собрание. Согласно динамиките и разговорите со надзорниот орган и изведувачите, со една една добра динамика да се стигне 31.12.2023 година. Нема ни ден за губење, работата мора да се заврши. Апелирам овој Закон веднаш да помине во Собранието, рече Бочварски.

WCOStream: One Piece Film: Gold (Dub) anime episode Full online free at https://wcostream.cc close enough wcostream

Website https://animefreak.ws: Watch Kagewani animefreak Episode 13 animefreak dragon ball

Website https://animeflix.nl: Watch Cybuster animeflix Episode 26 sites like animeflix

Anime Twist - Watch anime online, English anime onlineAnime Twist - HD anime for free | TwistMoe

Vi gravatar: https://vi.gravatar.com/animeflixnl

Gogoanimelol mystrikingly: https://gogoanimelol.mystrikingly.com/