Македонија

Бочварски на работен состанок со претставници на ЕБОР: Остануваме силно посветени на реализација на крупните капитални проекти

Изградбата на Коридорот 8 останува врвен приоритет на оваа Влада, посочи министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, кој денеска оствари работен состанок со Анди Аранитаси, претставникот на ЕБОР за Република Северна Македонија и претставници на Банката од Лондон.

На состанокот се разговараше за реалиција на инфраструктурните проекти што се работат со финансиска поддршка на ЕБОР.

Министерот Бочварски ги запозна претставниците за изградбата на железничката пруга на Коридорот 8 финансирана од ЕбОР, притоа потенцирајќи дека напролет започнуваат со изградба првата и втората фаза, односно делницата од Куманово до Крива Паланка.

Исто така на средбата се разговараше и за финализирање на финансиската конструкција за изградба на втората фаза од автопатот Скопје – Блаце.

Од двете страни изразено е задоволство што проектите течат со предвиденото темпо и посочија дека соработката помеѓу ЕБОР и Министерството за транспорт и врски во наредниот период дополнително ќе се продлабочува.

Мнистерството за транспорт и врски останува силно посветено во реализација на крупните капитали инвестиции со што се покажува намерата на Владата на Република Северна Македонија во изградбата и целокупната инфраструктура во земјата.

watch anime. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

anime stream My Hero Academia Season 5 (Dub)

GoGoAnime Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town? Episode 9

GoGoAnime The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement Episode 22

GoGoAnime SK8 the Infinity Episode 4

GoGoAnime Bleach (Dub)