October 19, 2021 00:53
Спорт

Ботас ќе настапи на Трката на шампиони за прв пат во кариерата

Пилотот на Ф1 тимот Мерцедес, Валтери Ботас ќе учествува на Трката на шампиони за прв пат во својата кариера, соопшти прес-службата на натпреварувањето. Тој ќе се бори за титулата „Шампион на шампионите” и ќе ја претставува Финска на Купот на нации.

– Со нетрпение очекувам конечно да се натпреварувам во Трката за шампиони. Го гледав овој натпревар на ТВ многу години. Фактот дека овој пат трките ќе се одржат на снег и мраз ги прави уште поинтересни. Учествував на Арктичкото рели неколку пати и се надевам дека ова искуство ќе ми помогне да ги победам силните противници, особено нашите северни соседи, претставници на Шведска и Норвешка, со цел да придонесам за подобри резултати на Финска во Купот на нации, изјави Ботас.

Последен пат Финска го освои Купот на нации во 2006 година. Трката на шампионите е меѓународен натпревар во автомобилски трки во кој се натпреваруваат пилоти од различни серии.

Овој пат турнирот ќе се одржи во февруари 2022 година во Шведска во близина на Арктичкиот круг.

KissAnime: Thunder Prince (Dub) anime episode Full online free at https://kissanime.mx kiss anime

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.

TwistMoe: Scar on the Praeter anime episode 13 online free at https://twistmoe.net english anime

Ghost Hunt (Dub) Episode 25

Git qt: https://git.qt.io/gogoanimelol

Readthedocs: https://readthedocs.org/projects/anime-flix/