December 1, 2022 18:10
Македонија Спорт

Борисов го осуди исвиркувањето на бугарската химна во Скопје

Поранешниот бугарски премиер и актуелен лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов, се огласи на социјалните мрежи да го осуди синоќешното исвиркување на бугарската химна во Скопје на почетокот на фудбалскиот натпревар против македонската репрезентација.

-Почит за момците од бугарската фудбалска репрезентација! Вака се брани достоинството на нашата нација! Како Бугарин и љубител на фудбалот, категорично го осудувам сквернавењето на бугарската химна на почетокот на натпреварот Република Северна Македонија – Бугарија. За жал, со ваквите постапки нашите соседи од Република Северна Македонија не покажуваат дека ги разбираат европските вредности. Напред бугарски херои, напиша на Фејсбук Борисов.

Утрово пристигна реакција и од македонското Министерство за надворешни работи (МНР) во која наведуваат дека го осудуваат говорот на омраза што можел да се забележи во текот на натпреварот.