December 4, 2022 19:49
Свет

Борел: Самитот во Прага е обид за создавање на нов поредок без Русија

Лидерите на 44 земји денеска од првиот Самит на Европската по итичка заедница (ЕПЗ) во Прага ќе испратат јасен сигнал дека Русија е изолирана и ќе се обиде да создаде нов поредок без Москва, изјави шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел.

– На состанокот ќе се бара нов поредок без Русија, изјави Борел.

Самитот на  ЕПЗ е организиран на иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон.