November 26, 2021 16:41
Свет

Борел оптимист за преговорите за иранската нуклеарна програма

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жосеп Борел денеска изрази надеж дека европските и иранските дипломати наскоро ќе се сретнат за да се обидат да ги заживеат нуклеарните преговори, но одби да ги потврди извештаите дека состанокот ќе се одржи в четврток во Брисел.

Претходно, „Блумберг њуз”, повикувајќи се на изјава на ирански пратеник, информира дека иранскиот министер за надворешни работи вчера рекол оти состанокот ќе се одржи овој четврток.

– Никогаш не се знае, а денес сум пооптимистичен од вчера. Сè уште нема потврда, но работите се подобруваат и се надевам дека во наредните денови ќе имаме подготвителни состаноци во Брисел, рече Борел во Луксембург, каде ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ.

Преговарачот на ЕУ задолжен за иранската нуклеарна програма Енрике Мора минатиот четврток беше во Техеран за да се сретне со членовите на иранскиот преговарачки тим, четири месеци откако беа прекинати разговорите меѓу Иран и светските сили.

Website https://animebee.to: Watch Dragon's Dogma (Dub) animebee Episode 7 watch anime free

Watch anime online for free at Animepahe free anime

Website https://animefreak.ws: Watch Doraemon: Nobita and the Miracle Island - Animal Adventure animefreak Episode Full boku no hero academia animefreak

ANIMEFLIX: The Ones Within anime episode 12 online free at https://animeflix.nl animeflix howls moving castle

Black Clover: The All Magic Knights Thanksgiving Festa (Dub) Episode Full