August 12, 2022 02:23
Балкан

Борел: Западен Балкан и процесот за пристапување е важен за ЕУ

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел изјави дека со денешната средба со министрите за надворешни работи на шесторката од Западен Балкан, ЕУ сака да укаже колку е важен Западен Балкан и пристапниот процес за него.

„Имав средба со нив пред неколку дена овде во Брисел, а денеска тие ќе седнат во Советот за надворешни работи за да разговараат за ситуацијата на Западен Балкан – силно погоден од економската криза“, рече Борел пред дводневниот состанок на ЕУ во Брисел, како дел од работниот ручек на министрите за надворешни работи на ЕУ и Западен Балкан.

Борел додаде дека европските министри ќе разговараат и со министерот за надворешни работи на Украина, Дмитриј Кулеба, преку видеоконференција.

„Украинците продолжуваат да имаат многу жесток отпор, а ние ќе продолжиме да им обезбедуваме оружје за отпор“, рече тој.

Одговарајќи на новинарски прашања, Борел рече дека ЕУ силно ги поддржува Финска и Шведска, кои се обидуваат да влезат во НАТО. Тој рече дека шведската министерка за надворешни работи, Ане Линде, го информирала дека „процесот е започнат, дека ќе го информира кралот и дека има силна поддршка за оваа одлука во шведското општество и шведскиот политички спектар“.

„Значи, мислам дека земјите членки на Европската Унија ќе ја поддржат оваа одлука и се надевам дека би можеле да го надминеме противењето на некои членки на НАТО“, додаде тој.