October 16, 2021 14:40
Свет

Борел замина во дводневна посета на САД

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел денеска отпатува во дводневна посета на САД, каде ќе оствари средба, меѓу другото, со неговиот хомолог Ентони Блинкен, јави дописничката на МИА од Брисел.

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жосеп Борел, ќе биде во Вашингтон од 13. до 15 октомври за да разговара за односите помеѓу ЕУ и САД и унапредувањето на трансатлантската агенда, соопштија од неговиот кабинет.

Ова е прва официјална посета на Борел на САД откако во функција е новата американска администрација на Џо Бајден.

– Во разговорите со партнерите од САД, високиот претставник Борел ќе истакне дека силен сојуз помеѓу ЕУ и САД е клучен за справување со глобалните предизвици како што е пандемијата и економското закрепнување, климатските промени, демократското уназадување, како и сочувувањето на заедничките вредности и обезбедувањето на глобалната безбедност и просперитет, вака се најавува од Брисел посетата на првиот човек на ЕУ дипломатијата во САД.

Борел утре ќе остави средба со државниот секретар Ентони Блинкен, со кој ќе разговара за сите големи теми поврзани за надворешната политика и за иницијативите за продлабочување на односите помеѓу ЕУ и САД. Подоцна истиот ден Борел ќе се сретне и со заменичката секретарка за одбрана, Кетлин Хикс. 

Website https://animeflv.uk: Watch Case Closed: High School Girl Detective Sonoko Suzuki's Case Files animeflv Episode Full english dubbed anime

Watch Negima!? Magister Negi Magi Episode 26

KissAnime - Watch Anime Online Free English Sub & Dub | Kiss Anime

Website https://animetv.cc: Watch Alice & Zoroku animetv Episode 12 anime tv streaming online

Animepahe: A Time Slip of 10000 Years: Prime Rose anime episode Full online free at https://animepahe.cc watch anime