June 27, 2022 14:38
Свет

Борел: ЕУ нема да дозволи Украина да остане без воена опрема

Министерот за надворешни работи на ЕУ, Жосеп Борел, изјави дека блокот нема да дозволи Украина да остане без воена опрема додека војната против Русија продолжува на нејзина територија.

„Европската Унија нема да дозволи Украина да остане без опрема“, изјави Борел пред новинарите во Брисел по состанокот на министрите за одбрана на ЕУ, пренесува „Ројтерс“.

Тој додал дека руската армија претрпела големи загуби доколку бројките и извештаите се покажат како точни.

„Не би се осмелил да претпоставам колку долго Русија може да се спротивстави“, изјавил Борел.

 

dang nhap go88 Go88 Live - Thiên Đường Cờ Bạc, Nổ Hũ Trực Tuyến cách tải game go88

https://tai.sunwin.gg/