October 18, 2021 12:48
Балкан

Борел во Њујорк организираше вечера за лидерите од Западен Балкан

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Јозеп Борел организираше неформална вечера со лидерите на Западен Балкан на маргините на Генералното собрание на ОН, на која се разговарало за ситуацијата во регионот и односите ЕУ -Западен Балкан, како и за подготовките за самитот ЕУ -Западен Балкан на почетокот на октомври.

„Ова даде можност да се разговара за очекувањата во врска со пристапувањето во ЕУ. Високиот претставник ја истакна потребата од силна посветеност од двата партнери, и од Западен Балкан и од Европската унија, и нејзините земји-членки во надминување на сегашната динамика и придвижување на процесот напред”, соопшти денеска Канцеларијата за надворешни работи (ЕЕАС).

На синоќешната средба присуствуваа претседателите на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, на Северна Македонија, Стево Пендаровски, и на Косово, Вјоса Османи, претседателот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Жељко Комшиќ, премиерот на Албанија, Еди Рама, и министерот за надворешни работи на Србија, Никола Селаковиќ.

Тоа беше втора средба со лидерите на Западен Балкан, организирана од високиот претставник, по неформалната вечера во Брисел во мај, се додава во соопштението.

Website https://animepahe.cc: Watch The World God Only Knows (Dub) animepahe Episode 12 animepahe

Website https://aniwatch.pro: Watch Ni Zhuan Ci Yuan: AI Jue Qi aniwatch Episode 12 aniwatch.me

TwistMoe Watch anime online, English anime online HD

Gatchaman Crowds (Dub) (https://animefreak.ws/m/7pZK) Episode 12

Openuserjs: https://openuserjs.org/users/gogoanimelol

Ko-fi: https://ko-fi.com/animeflixnl