June 25, 2022 12:08
Македонија

Богоев: Го чекаме Францускиот предлог, но, чист Македонски јазик во ЕУ е крајно позитивно

Она што можам да го кажам од информациите кои се јавно достапни за Францускиот предлот е дека чист и признаен Македонски јазик во ЕУ е крајно позитивно, рече во интервју за Сител телевизија, Стефан Богоев, потпретседател на СДСМ.

Да го почекаме Францускиот предлог во однос на Бугарија па тогаш да го коментираме, сметам дека е така најсоодветно и ова е одговорно. Затоа што тој предлог прво треба да се усогласи во рамки на Унијата. Она што можам да го кажам од информациите кои се јавно достапни е дека Македонски јазик во ЕУ е крајно позитивно, рече Богоев.

hỗ trợ go88 go88 game tài xỉu kéo go88

tải sunwin apk danh bai sunwin Tải Sunwin Android, IOS, APK