November 28, 2021 06:07
Македонија

БНТ: Спомениците на бугарските војници кај Кавадарци не се допрени

Двата споменика во близина на Кавадарци на бугарските војници убиени во Првата светска војна, кои се оддалечени еден и пол километар еден од друг, се целосно недопрени, објави репортерскиот тим на Бугарската национална телевизија, кој го посети местото.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, екипата на БНТ излезе на самото место за да ја провери состојбата, откако ВМРО и Виктор Стојанов од Фондацијата Македонија објавија дека при изградбата на автопатот од Скопје до Штип, кој поминува покрај Кавадарци, биле уништени две воени гробишта. Досега, бугарските власти не беа во можност да утврдат што точно се случило.

БНТ емитуваше разговор со Ацо Темков, жител на Кавадарци, кој учествувал во реновирањето на еден од спомениците. Тој за БНТ изјави дека таму никогаш не видел воени гробишта.

Поранешниот директор на локалниот историски музеј, Петар Камчев, кој раководел со културната институција 37 години, исто така вели дека на местото имало само два споменика. И тој потврди за Бугарската национална телевизија дека немало гробишта. Камчев, исто така, рече дека во 2017 година, кога започна изградбата на автопатот, побарале дозвола да се помести споменикот на Пере Тошев. Се консултирале со тогашната организација на Бугарите и со нивна согласност споменикот бил поместен.

Website https://animedao.nl: Watch Hunter x Hunter (2011) (Dub) animedao Episode 148 animedao website reddit

Animepahe: Yu-Gi-Oh! GX (Dub) anime episode 155 online free at https://animepahe.cc watch animes

AniWatch: Crest of the Stars (Dub) anime episode 13 online free at https://aniwatch.pro anime sites

GoGoAnime Watch anime online, English anime online HD

https://4anime.biz one piece 4anime