November 30, 2021 03:59
Свет

Блумберг: ОПЕК очекува нафтата ослободена од резервите да доведе до прекумерна понуда на пазарот

Организацијата на земјите извознички на нафта, ОПЕК, размислува да го откаже планираното зголемување на производството во јануари во случај на презаситеност на пазарот со ослободените резерви.

Претставниците на организацијата предвидуваа дека уделот на нафта извлечена од стратешките државни резерви може да доведе до значителни вишоци на достава на светскиот пазар.

Според неофицијален документ, во кој Блумберг имал увид, под услов од резервите да се извлечат околу 66 милиони барели нафта, вишокот нафта може да се зголеми за 1,1 милион барели дневно во следните два месеци.

Веста доаѓа откако САД завчера соопштија дека ќе ослободат 50 милиони барели нафта од стратешките државни резерви. Белата куќа нагласи дека голем број други земји, вклучувајќи ги Велика Британија, Индија, Кина, Јужна Кореја и Јапонија, планираат да искористат дел од нивните нафтени резерви.

Website https://animekisa.in: Watch Tono to Issho: Gantai no Yabou animekisa Episode 12 anime stream

Website https://animetv.cc: Watch Etotama TV Mikoukai Short Episode animetv Episode 6 anime tv us

Re:ZERO -Starting Life in Another World- Memory Snow (Dub) (https://animepahe.cc/m/aLga) Episode Full

Website https://animeheaven.pro: Watch Now and Then, Here and There (Dub) animeheaven Episode 13 sites like animeheaven

ANIMEFLIX: Futari wa Milky Holmes anime episode 12 online free at https://animeflix.nl overlord animeflix