Свет

Блинкен и Лавров ќе разговараат во Женева

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Антони Блинкен денеска во Женева ќе разговараат за безбедносните гаранции што Москва ги бара од Западот. Според информациите, двајцата дипломати се договориле за средбата во телефонски разговор во вторникот. Блинкен во средата престојуваше во Украина, а вчера во Берлин на разговори со германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок, како и на состанок со Трансатлантската четворка во која се вклучени САД, Британија, Франција и Германија.

Блинкен ден претходно во Киев изјави дека Русија би можела да изврши нов напад врз Украина на „многу краток рок“, но Вашингтон ќе продолжи со дипломатијата онолку долго колку што може, иако не е сигурен што навистина сака Москва. При посетата на Киев за да покаже поддршка за Украина, високиот американски дипломат рече дека Украинците треба да се подготват за тешки денови. Тој рече дека Вашингтон ќе продолжи да обезбедува одбранбена помош за Украина и го обнови ветувањето за строги санкции против Русија во случај на нова инвазија.

Кремљ соопшти дека тензиите околу Украина се зголемуваат и дека сè уште чека писмен одговор на САД на нивните огромни барања за безбедносни гаранции од Западот. Песимистичките изјави го истакнаа јазот меѓу Вашингтон и Москва додека Блинкен се подготвува за утрешниот состанок со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој еден руски аналитичар го нарече „веројатно последната станица пред несреќата на возот.

anime flix. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO

sites to watch anime World's End Harem

anime to watch Death Note (Dub)

free anime Attack on Titan (Dub)

animeflix website To Your Eternity