December 10, 2019 21:32
Балкан

БиХ ќе прифати деца и жени кои престојуваат на територија на ИД

Во Босна и Херцеговина до крајот на оваа недела ќе пристигнат 16 деца и осум жени кои престојувале на територија под контрола на Исламска држава во Сирија и во Ирак, тврдат извори од босански безбедносни служби.

Станува збор за процедура која првично била планирана пред речиси два месеца, но депортирањето е прекинато бидејќи Турција започна воена операција во северниот дел на Сирија.

Според локалните медиуми, членовите на Претседателството на БиХ уште минатата недела донеле едногласна одлука за прифаќање на 24 босански државјани, кои во изминатите години престојувале на подрачје кое било под контрола на ИД. Децата и жените се државјани на БиХ, кои со возрасни машки членови на семејството во претходните години заминале во Сирија и се придружиле на терористичката организација ИД.

Засега не се знае што ќе се случи со мажите кои од БиХ се придружиле на ИД и нивната депортација не е планирана.

Нови вести

Средба Мицотакис – Пајат за патувањето на грчкиот премиер во САД и разговорите со Трамп

Filip

Кај Бриндизи запленети 334 клограми марихуана и хашиш прошверцувани од Албанија

Filip

Термоелектраните на јаглен во Западен Балкан загадуваат шестпати повеќе од дозволеното

Filip