January 16, 2022 20:30
Македонија

Битиќи-Франкел: Нашите две земји имаат традиционално добри односи, Израел сочуствува со граѓаните

Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, се сретна со новоименуваната амбасадорка на Израел, Н.Е. г-а Симона Франкел, на која и честиташе за новата функција и посака во нејзиниот мандат да продолжи да се продлабочува соработката помеѓу Израел и Северна Македонија и да се негуваат веќе воспоставените одлични дипломатски односи.

На почетокот на средбата, Амбасадорката Франкел, во име на израелскиот народ, изрази сочуство до граѓаните на Република Северна Македонија и до семејствата на загинатите во автобуската несреќа која што се случи во Република Бугарија.

На средбата се разговараше за унапредување на економската соработка помеѓу двете земји, а соговорниците се согласија дека има голем потенцијал за партнерство и  размена на искуствата за развојот на иновациите, особено иновации во земјоделското производство и преработка на земјоделски производи, поттикнувањето, како и развојот на старт-ап компаниите и унапредување на старт-ап еко системот.

Вицепремиерот Битиќи и амбасадорката Франкел, на оваа иницијална средба, искажаа подготвеност за соработка во насока на унапредување на дипломатските, политичките и економските односи помеѓу Израел и Северна Македонија.

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita.

anime website ANIMEFLIX The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub]

watch subbed anime Horimiya (Dub)

My Hero Academia Season 3 Episode 23

animeflix Hunter x Hunter (2011)