September 18, 2021 15:16
Македонија

Битиќи: За 4 години креиравме 90.000 илјади работни места, стигнавме до просечна плата од скоро 29.000 денари

,,Треба да покажеме што направивме. За да гледаме во иднината, треба да знаеме каде бевме.. Паметите во 2016 година зборевме дека државата е заробена. Само еден податок, беа потрошени 250 милиони евра за да се креираат само 15.000 илјади работни места. Ние за 4 години креиравме 90.000 илјади работни места, а потрошивме 70 милиони евра,, вака им се обрати на Битолчани, Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи.

Тој рече дека минималната плата беше 9000 денари ,а сега е 15200 денари, а просечната плата изнесува 28,781 денар. Евидентен е растот и стабилноста на економијата, која не само што не крахира како што зборуваше опозицијата туку се развива. Според него само со работа се покажува како се сака својата држава.

,,- А ние ги засукавме ракавите и напорно работевме, рече тој и додаде ,,-и затоа ќе победиме во Битола. Ќе победиме бидејќи се залагаме и за рамномерен регионален економски развој. И посебно ќе се бориме за секое работно место во малите градови, надвор од Скопје,нагласи тој.

Веќе преговараме за нова производна линија на фабрика во Жабени за нови 1250 работни места со просечна плата од 22500 денари. Тука во Битола, во Жабени, и за нова инвестиција од 25,7 милиони евра. До крајот на годината ќе имаме и нова америчка инвестиција, и нови 350 вработувања. Ние парите не ги фрламе на споменици, туку вложуваме во училишта, градинки, патишта, здравствени установи. Затоа ја реализираме ТАВ програмата, најзначајната развојна инсфрастуктурна програма во нашата историја.

94 инфраструктурни проекти во целата земја, во вредност од 49,7 милиони евра…..проекти според реалните потреби на граѓаните.

Инвестираме во нови водоводни мрежи, неколку канализациони мрежи, изградба и рехабилитација на улици и локални патишта, во места кои никогаш ги немале, реконструкција на општи болници, училишта, нови мостови….

 

Website https://aniwatch.pro: Watch Scissor Seven (Dub) aniwatch Episode 10 anime stream

KissAnime: SHOW BY ROCK!! Mashumairesh!! (Dub) anime episode 12 online free at https://kissanime.mx kissanime beastars

Watch Pumpkin Scissors Episode 24

Racing Into The Night Episode Full

Wpc hotlog: http://wpc.hotlog.ru/profile.php?user_id=414159

Vinhcuu dongnai: http://vinhcuu.dongnai.gov.vn/Lists/Hi%20p/DispForm.aspx?ID=6977