July 21, 2019 02:37
Магазин

Биографска ТВ серија за Одри Хепберн

Италијанската филмска компанија Вајлдсајд најави драмска биографска серија за холивудската актерка Одри Хепберн. Снимањето ќе почне во 2020 година, а сценариото се заснова на книгата „Одри, мојата мајка”, објавена пред три години од нејзиниот син, исто така актер, Лук Доти.

Во книгата таа е прикажана во вистинско светло – поинакво од она како ја знаеме од големиот екран. Италијанскиот новинар и писател Луиџи Спинол е најмен за да ја прилагоди приказната во филмско сценарио. Серијата ќе се фокусира на првите години на актерката во филмската индустрија – од детството во Европа до Холивуд.

Хепберн е позната по своите улоги во педесеттите години од 20. век, во филмовите „Римски празници”, „Сабрина”, „Појадок кај Тифани” и оскаровскиот мјузикл „Мојата убаваа дама”, како и по нејзината добротворна работа. Почина од рак на слепо црево во јануари 1993 година во Швајцарија.

Нови вести

(Фото) Туристи кај Трогир снимиле огромен пајак во морето

Igor

Половина век од првото слетување на Месечината

Daniela

Глоба од 950 евра и протерување за Германци кои на плинско вареле кафе на мост во Венеција

Daniela