December 3, 2022 10:40
Спорт

Биното: Ферари го нема победничкиот дух од ерата на Михаел Шумахер

Матија Биното смета дека Ферари се уште не го пронашол шампионскиот дух. Актуелниот извршен директор на Скудерија му се приклучи на тимот во 1995 година и беше сведок на првата победа на Михаел Шумахер за Ферари во 1996 година.

– За мене тоа беше и прва победа. Кога ја слушав химната, сфатив што е тоа Ферари. Потоа почнавме да освојуваме првенства во 1999 и 2000 година. Тој победнички став од ерата на Шумахер што ве тера да работите уште подобро по секоја победа сега го нема. Ф1 се промени драстично, големите тимови се зголемија повеќе од двојно, вистинските гиганти се борат во однос на можностите и ресурсите. Колку попријатно ќе биде да ги победиме нашите ривали, изјави Биното.

Тој смета дека неговиот тим ги има најдобрите пилоти.

– Повторувам, го имаме најдобриот пар на тркачи во Ф-1. Одлично се согласуваат, си помагаат, што придонесува за растот на тимот. Но, не можеме само добро да ја вршиме нашата работа – треба постојано да се подобруваме, да напредуваме, да даваме 120 проценти, ако не и 130. Во 2021 година завршивме шести во шампионатот за конструктори и се соочивме со притисок и критики. Ветивме дека ќе станеме конкурентни и го одржавме ветувањето. Сепак, да се има силен автомобил и возачи и способност да се користат можностите во секоја ситуација се две различни работи. Треба да го направиме следниот чекор, истакна Биното.

За Ферари сезонава возат Шарл Леклер и Карлос Саинц.