February 26, 2021 14:42
Свет

Бил Гејтс ќе инвестира 2 милијарди долари во борба против климатските промени

Американскиот мултимилионер и основач на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, објави дека во следните пет години планира да инвестира две милијарди долари во борбата против климатските промени.

Во изјава за германски „Ханделсблат“, Гејтс вели дека тоа ќе бидат инвестиции во почетни компании и други проекти и дека неговата цел е да спречи климатска катастрофа.

Зборувајќи на виртуелната минхенска конференција за безбедност, коосновачот на Мајкрософт ја повика меѓународната заедница да вложува во фабрики за ваkцини.

Тој бил на чело на глобалната кампања за искоренување на заразни болести. Неговата хуманитарна фондација донирала 1,8 милијарди долари за истражување на SARS-KoV-2, како и за развој и дистрибуција на ваkцини ширум светот.

The Daily Life of the Immortal King (https://animefreak.ws/m/Lb01) Episode 15 at website https://animefreak.ws my hero academia season 4 animefreak

Watch Shingeki no Kyojin: Chronicle Episode Full at website https://animeheaven.pro. See more black clover anime heaven