September 24, 2021 07:27
Економија

Бизнисмени од Нусајбин заинтересирани за соработка со македонски фирми

Бизнисмени од Нусајбин, Турција, в среда, 19 јуни, доаѓаат во Скопје. Ќе учествуваат на деловен форум што го организира Стопанската комора Македонија -Турција (МАТТО).

На форумот се предвидени Б2Б средби и воспоставување соработка. Турските компании од Нусајбин, провинција што граничи со Сирија, се заинтересирани за партнерства со наши фирми.

-Земјава ќе ја посетат компании од повеќе области: градежништво, прехранбена индустрија, трговија, текстил, мебел, земјоделство,… Тие се заинтересирани за соработка и воспоставување партнерства со наши, македонски фирми. Денешната економија на Нусајбин е поврзана со стопанските активности и трговијата во Сирија. Но, Нусајбин е исто така и трговски и административен центар за локалното земјоделство, велат од МАТТО.

Деловниот форум во Скопје е поддржан од Стопанската и индустриска комора на Нусајбин.

До крајот на месецов, МАТТО најавува уште една делегација, од Амасија, црноморски регион. Во оваа  делегација ќе доминираат компании од прехранбената индустрија. 

Website https://animepahe.cc: Watch 07-Ghost animepahe Episode 25 animepahe

AnimeTV: Dragon Ball Z Special 1: Bardock, The Father of Goku (Dub) anime episode Full online free at https://animetv.cc anime tv shows

Watch Dragon Slayer Eiyuu Densetsu: Ouji no Tabidachi (Dub) Episode 1

AnimeFreak: Shadow Star Narutaru (Dub) anime episode 13 online free at https://animefreak.ws fire force animefreak

Kissanimemx edublogs: https://kissanimemx.edublogs.org/

: anchor.fm/ kissanimemx