Свет

Берлускони ја повлече претседателската кандидатура

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (86) одлучил да не се кандидира за претседател, изјавил за Ројтерс извор од неговата партија Форца Италија.

Состанокот меѓу италијанските партии од десниот центар пред парламентарното гласање, кое започнува на 24-ти јануари, сè уште е во тек.

Централно-десниот блок ги вклучува Лигата, Браќата на Италија и партијата Напред Италија на Берлускони.

Италијанскиот парламент во понеделник треба да започне со избор на нов претседател, а најчесто споменуваните кандидати се актуелниот премиер Марио Драги и поранешниот Силвио Берлускони.

Поранешниот премиер (85) долго време се обидува да ја круниса својата кариера како претседател, но повеќето набљудувачи не веруваат дека тој ќе собере доволно гласови.

Иако е главно церемонијална должност, италијанскиот претседател има значителни овластувања во време на политичка криза – од распуштање на парламентот до избор на нов премиер и отфрлање на мандатите од кревките коалиции.

watch anime free. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

AnimeDao Dragon Ball (Dub)

anime sites Dragon Ball (Dub)

AnimeDao Seirei Gensouki: Spirit Chronicles

AnimeDao Death Note Episode 37

AnimeDao Redo of Healer Episode 6