September 17, 2021 00:09
Економија

Бензините поскапуваат за еден денар, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,80 % во однос на Одлуката од 29.3.2021 година. Малопродажните цени на бензините „ЕУРОСУПЕР БС-95“ и „ЕУРОСУПЕР БС-98“ се зголемуваат за 1,00 денар за литар, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 29.03.2021 година.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менуваат, односно остануваат на исто ниво согласно одлуката од 29.03.2021 година.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,353 ден/кг и ќе изнесува 34,779 ден/кг.

Според најновата одлука на Регулаторна Комисија од ноќеска од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

За Моторен бензин „ЕУРОСУПЕР БС“-95цената ќе биде 67,00 денари за литар, Моторен бензин „ЕУРОСУПЕР БС“-98 ќе се продавапо ценаод 69,00 денари за литар.

Цената на Дизел горивото „ЕУРОДИЗЕЛ БС“ (Д-Е V) ќе изнесува 55,00 денари за литар. Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) ќе се продава по цена од 44,50 денари за литар и цената на „Мазутот“ М-1 НС ќе изнесува 34,779 денари за килограм

Во изминатиот седумдневен период референтните цени на светските берзи во просек бележат зголемување кај бензинот за 2,193%, кај дизелот има намалување за 0,061%, кај екстра лесното масло намалувањето е во просек за 0,112% и кај мазутот има зголемување за 0,402%, информираат од Регулаторна.

Website https://gogoanime.be: Watch .hack//Liminality (Dub) gogoanime Episode 4 gogoanime list

AnimeHeaven: Nakanohito Genome [Jikkyouchuu]: Knots of Memories (Dub) anime episode Full online free at https://animeheaven.pro animeheavens

Fastest Finger First (https://animepahe.cc/m/eDav) Episode 12

Watch Gintama Season 5 Episode 12 Special Announcement

Liveinternet: https://www.liveinternet.ru/users/kissanimemx/blog#post484576870

App roll20: https://app.roll20.net/users/9297468/gogoanimelol