June 16, 2021 16:11
Свет

Белгискиот министер за здравство незадоволен од работата на ЕМА

Франк Ванденбрук, белгискиот министер за здравство, смета дека Европската агенција за лекови (ЕМА) не врши доволно продлабочени анализи за вакцината Астра Зенека.

До одлуката на ЕМА пред два дена дека оваа вакцина може да предизвика несакани нус појави Белгија ја користеше кај сите возрасни групи, но стратегијата се ревидираше веднаш потоа и Астра Зенека нема повеќе да се користи кај лица под 55 годишна возраст во Белгија.

Сепак министерот смета дека ЕМА не си ја завршила работата коректно.

-Сакам да знам, ако имате избор како ја делите? ЕМА има уште работа да заврши. Што правиме со втората доза? Може ли да користиме друга вакцина? ЕМА мора да ги разјасни овие прашања, изјави министерот.

Ванденбрук не е задоволен ниту со фактот што ЕМА не направила анализа на ризикот по возрасни групи и ја пренел оваа порака до неговите колеги во ЕУ.

ЕМА на прес конференцијата соопшти дека вакцината може да предизвика ретки појави на тромбоза, но не се произнесе за ризикот по возраст или пол.

AnimeFreak animes online: Watch DARLING in the FRANXX (Dub) Episode 15

ANIMEFLIX animeflix hunter hunter: Watch Hunter x Hunter Episode 82 (https://animeflix.nl/m/VBE/ep-82)