January 29, 2022 00:41
Македонија

Бектеши: Пуштен во употреба новиот систем за осветлување во ски-центарот Попова Шапка

Министерот за економија Крешник Бектеши заедно со министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини и директорот на АД ЕЛЕМ ТУРС, Адем Авзиу во текот на денешниот ден го посетија ски центарот „Попова шапка“ каде извршија увид на активностите што се реализираат за модернизација на ски-центарот.

Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека туристичкиот центар со работите што континуирано се вршат полека се распоредува со регионалните и европските туристички центри, нудејќи што повеќе услуги за туристите.

„ Им благодарам на менаџментот на господинот Авзиу за неуморната работа што ја направија со цел да се зголеми понудата и да се подобрат услугите во рамките на Попова шапка за да го направат туристичкиот центар да биде поатрактивен за домашните и странските туристи, имајќи предвид дека една од главните определби на Министерството за економија и Владата е токму таа подобрена понуда во туристичките центри во нашата земја да донесат што повеќе туристи, да се зголеми фреквентноста на одредени места и на тој начин директно и индиректно да се влијае на локалниот економски развој не само во Тетово туку и во целиот регион.

Министерот Насер Нуредини упати честитки за досегашната работа во Попова шапка и истакна дека тоа е важен чекор и за граѓаните и за економскиот развој на државата.

„Денеска за прв пат го најавивме отворањето на Попова шапка како национален парк во Шар Планина. Ова е пример како можеме да создадеме економски активности и да им овозможиме на нашите граѓани да дојдат да се релаксираат и да прават различни активности“.

Директорот на АД ЕЛЕМ ТУРС Адем Авзиу рече дека нашол многу недостатоци кога дошол на чело на функцијата но дека веќе се прават неопходните подготовки овој ски центар да реализира успешни зимски сезони.

По увидот на работите, во текот на денот министерот Бектеши ќе го пушти во употреба новиот систем за осветлување во скијачкиот центар, со што и официјално ќе биде објавено отворањето на сезоната за годинава.

anime stream. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

anime to watch AnimeDao Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

stream anime online AnimeDao The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement

watch subbed anime AnimeDao Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

free anime Black Clover (Dub)

watch subbed anime That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2