Економија Македонија

Бектеши: Компаниите имаат рок до 30. април да аплицираат за финансиска поддршка од 5-тиот пакет мерки

Министерот за економија Крешник Бектеши, вечерва гостуваше во „Клик Плус“ на ТВ21. Во дебатата учествуваше и Илире Даути од Алијанса за Албанците.

Бектеши за 5-тиот пакет економски мерки коментираше дека компаниите може за нив да аплицираат до 30. април.

„Со измените кои ги направивме во рамки на собраниските комисии им дадовме рок до 30 април поради документацијата што треба да ја достават за приходи, до УЈП, и по завршување на рокот на 30 април овој пат нема да биде како минатите, нема да плаќаат за секој месец работодавачите и вработените во рамки на тие компании, туку ќе можат да аплицираат и за февруари и за март. Имаме предвидено над 30 милиони евра, и според проекциите се опфатени околу 60 илјади вработени во приватниот сектор, и верувам дека првата недела од идниот месец сите ќе ги имаат на сметка двете плати кои им ги негираше опозицијата во Собранието“, рече Бектеши.

GoGoAnime gogoanime pro: A Silent Voice (https://gogoanime.be/m/a39e) Episode Full

WCOStream watch anime: Watch Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Episode 1 (https://wcostream.cc/m/raQE/ep-1)