September 25, 2021 06:36
Магазин Свет

Безос понуди 2 милијарди долари за да се врати во трка за Месечината

Џеф Безос, најбогатиот човек на светот, понуди да ги покрие трошоците на НАСА во износ од 2 милијарди долари, со цел американската вселенска агенција да го преиспита потпишувањето на договор со него за изградба на возила за слетување на Месечината.

За потсетување, НАСА во април им го додели договорот на Елон Маск и неговата компанија „Спејс Икс“ и ја одби понудата на Безос.

Договорот предвидува изградба на систем за слетување што би ги донел астронаутите на Месечината најрано во 2024 година, пренесува Би-Би-Си. Иако се очекуваше двете компании да соработуваат во проектот, НАСА може да го додели договорот само на една поради недостаток на средства.

Од 3,3 милијарди долари што ги побара од Конгресот, НАСА доби само 850 милиони долари за да изгради возило за да слета на Месечината. Безос рече дека со неговата компанија ќе го надмине недостатокот на буџетско финансирање.

AnimeHeaven: Softenni Specials anime episode 6 online free at https://animeheaven.pro black clover anime heaven

Watch anime online for free at KissAnime kissanime page 1

Website https://animeflix.nl: Watch ∀ Gundam II: Moonlight Butterfly animeflix Episode Full animeflix hello world

https://animekisa.in free anime

Metooo: https://www.metooo.io/u/gogoanimelol

Mapleprimes: https://www.mapleprimes.com/users/gogoanimebe