November 26, 2021 23:35
Скопје

Бебињата мармозети донесоа радост во скопската Зоолошка (Видео)

Минатата недела за првпат  во скопската Зоолошка градина се роди џуџест мармозет, од родот на најмалите мајмунчиња на светот кои тежат најмногу до 100 грама.

Може да замислите колку е мало бебенцето- минијатура еднаква на детско прсте. Да ни е живо и здраво, информираа тогаш од скопската Зоолошка.

Денеска пак, британската новинска агенција Ројтерс објави вест за овој преубав настан во скопската Зоолошка градина.

„Бебето мармозет донесе радост во скопската Зоолошка градина“, наведува Ројтерс со видео од овие мали животни, на нивниот Твитер профил.

Познати како најмалите примати, телото на мармозетите просечно е долго 13 см. Тие потекнуваат од Боливија, Бразил, Колумбија, Еквадор и Перу и обично живеат во групи од 2 до 6 единки.

AnimeBee: Yowamushi Pedal: Special Ride anime episode Full online free at https://animebee.to anime

Watch Tenchi in Tokyo Episode 26

Canvas: Sepia-iro no Motif (https://animetv.cc/m/loRa) Episode 2

AnimeKisa: Free! -Iwatobi Swim Club- (Dub) anime episode 12 online free at https://animekisa.in anime websites

Watch R.O.D -THE TV- (Dub) Episode 26