April 11, 2021 11:59
Свет

Бајден ќе им обезбеди привремен заштитен статус на мигрантите од Венецуела во САД

Венецуелците во САД ќе мора да го докажат својот постојан престој и доколку ги исполнуваат критериумите, ќе им биде дадена привремена дозвола да останат во САД 18 месеци.

Администрацијата на Бајден ќе им обезбеди привремен заштитен статус на мигрантите од Венецуела кои живеат во САД и работи на координирање на меѓународниот притисок врз претседателот на Венецуела за одржување слободни и фер избори, изјави владин претставник.

Со одлуката, која опфаќа околу 320.000 луѓе, се исполнува предизборното ветување на американскиот претседател Џо Бајден дека ќе им даде засолниште на Венецуелците кои ја напуштија својата земја поради економскиот колапс, хуманитарната криза и политичките превирања под власта на претседателот Николас Мадуро.

Според ОН, околу 5,4 милиони луѓе се иселиле од Венецуела во последните неколку години.

Hori-san to Miyamura-kun Episode 4 at WCOStream watch anime online

My Hero Academia 2 Episode 25 at website https://4anime.biz. See more hunter x hunter 4anime

AnimeDao