March 3, 2021 21:34
Свет

Бајден ќе го признае Гваидо за лидер на Венецуела и ќе ги задржи санкциите

Администрација на новоизбраниот американски претседател Џо Бајден ќе го задржи ставот на Вашингтон дека опозиционерот Хуан Гуаидо е легитимен претседател на Венецуела, уништувајќи ги надежите дека Бајден може да ја преиспита американската политика кон Каракас, пренесува РТ.

Ентони Блинкен, номиниран од Бајден за државен секретар, пред американскиот Сенат во вторникот рече дека не се планира укинување на признавањето на Гваидо за лидер на Венецуела од страна на САД, иако земјата сè уште е цврсто под контрола на избраната влада на претседателот Николас Мадуро.

Блинкен исто така рече дека новата администрација ќе продолжи со санкциите за поефикасно таргетирање на Венецуела како дел од стратегијата насочена кон туркање на Мадуро од власт. Тој, сепак, тврдеше дека САД сакаат да сторат повеќе за да обезбедат хуманитарна помош за економски осакатената нација.

„Потребна ни е ефикасна политика што може да ја врати Венецуела во демократија, почнувајќи со слободни и фер избори“,рече Блинкен.

САД и многу нивни сојузници го крунисаа Гуаидо, поранешниот шеф на Националното собрание контролирано од опозицијата, за легитимен претседател на Венецуела во јануари 2019 година, откако тој тврдеше дека победата на Мадуро за реизбор во 2018 година била измама.

Гваидо предводеше два неуспешни обида за државен удар во земјата откако не успеа да собере поддршката за својата кауза во редовите на венецуелската војска.

Иако се чини дека тимот на Бајден има намера да ја задржи поддршката за Гваидо за претседателската функција, европските сојузници на Вашингтон се чини дека го губат ентузијазмот за планот за промена на власта.

Претходно овој месец, високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Јозеф Борел, рече дека Европа ќе го продолжи својот ангажман со сите политички и општествени актери во Венецуела. Но, наместо да го нарече Гваидо со неговата самоназначена титула привремен претседател, Борел го измеша со другите претставници на Националното собрание во заминување избрани во 2015 година.

Соочувајќи се со се помала поддршка во Венецуела, Гуаидо минатиот месец ги повика своите преостанати следбеници да продолжат да се залагаат за соборување на Мадуро, со сила ако е потребно. Сепак, последните два обиди на некогашниот опозициски лидер да поттикне државен удар и да ја доведе војската на своја страна, не успеаја исто како ни обидот за киднапирање на Мадуро, предводен од американски платеници.

Некои се надеваа дека Бајден повторно ќе го калибрира бескомпромисниот пристап на Вашингтон кон владата на Мадуро. Според извештаите, Бајден претходно не сакал да ги прифати телефонските повици на Гваидо и навестил дека ќе го олабави стопанството на Каракас ако Мадуро организира слободни и фер избори. Останува да се види како Бајден ќе ја промовира визијата на Вашингтон за промена на власта во Венецуела.

Администрацијата на Трамп беше обвинета за прилично директен пристап кон ова прашање од надворешната политика откако безбедносните сили на Венецуела спречија заговор за киднапирање на Мадуро. Неколку американски платеници беа заробени за време на операцијата наводно организирана во Вашингтон, поточно во платеничката фирма „Силверкорп“.

Американската влада жестоко негираше каква било вмешаност во нападот. Оттогаш, администрацијата на Трамп понуди награда од 15 милиони долари за главата на Мадуро, обвинувајќи го без докази за нарко-тероризам.

Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon? III (Dub) (https://crunchyrollfree.com/m/NML3) Episode 9 at website https://crunchyrollfree.com crunchyroll 30 day free trial

Watch Noblesse (Dub) Episode 3 (https://gogoanime.be/m/mzyE/ep-3) at website https://gogoanime.be. See more gogoanime boruto