June 28, 2022 23:41
Свет

Бајден ќе биде домаќин на премиерот на Шведска и на претседателот на Финска како добредојде во НАТО

Во четврток, американскиот претседател Џо Бајден ќе ги пречека премиерот на Шведска и претседателот на Финска во Белата куќа во клучен настан за поддршка неколку дена откако двете земји ги објавија нивните напори за влез во НАТО.

Шефот на шведската дипломатија Ен Линде вчера потпиша барање со кое се изјавува дека земјата сака да се приклучи на НАТО.

Овој потег го означува формалниот чекор на Стокхолм кон приклучување на воениот сојуз предводен од САД, ставајќи крај на долгогодишната воена неутралност.

– Ова е голема и сериозна работа и сметаме дека може да потрае една година за да се приклучиме. Овој заклучок е најдобар за Шведска. Апликацијата ќе биде поднесена заедно со Финска, а потоа ќе биде обработена од НАТО – рече Линде.

Одлуката за влез во НАТО вчера ја донесе финскиот парламент.

– Парламентот ја поддржува апликацијата на Финска за членство во НАТО. Парламентот го усвои својот став во согласност со извештајот на Комисијата за надворешни работи по гласањето 188 спрема 8- напишано на собранискиот Твитер, пренесе Дневен аваз.

go88 play fun

app tải sunwin Tải Tài Xỉu Sunwin APK IOS Mới Nhất sunwin không vào được