September 25, 2021 02:09
Свет

Бајден утре ќе нареди обврзна вакцинација за сите вработени во федералните органи 

Претседателот на САД Џо Бајден се очекува во четврток да нареди обврзна вакцинација за сите вработени во федералната влада. Ова денеска го објави Вашингтон пост.

Покрај обврзната вакцинација, претседателот може да даде наредба за потврда за вакцинација при влез во државните објекти и за патувања меѓу државите, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

„Широко наметнатите мерки за вакцинација би ги притиснале властите и приватниот сектор да воведат пасоши за вакцинација, по примерот на многу држави во Европа”, пишува весникот.    

Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) синоќа препорачаа повторно носење маски во затворени простории во државите каде коронавирусот од новиот поотпорен Делта сој се шири поради малиот број целосно вакцинирани. 

Најниска стапка на вакцинација во САД има во Алабамакаде само 34.1 отсто од возрасните се целосно вакцинирани, потоа во Мисисипи (34.2 отсто целосно вакцинирани), Вајоминг (36.4 отсто), Арканзас (36 отсто). Во уште неколку држави од Југот и средниот Запад како Луизиана, Џорџија или Ајдахо, стапката на вакцинација е пониска од 40 отсто. 

AnimeKisa: The Rising of the Shield Hero anime episode 25 online free at https://animekisa.in watch anime online

Highlander: The Search for Vengeance Episode Full

AnimeHeaven: Blue Dragon (Dub) anime episode 51 online free at https://animeheaven.pro anime heaven site

KissAnime: Inazuma Eleven: Saikyou Gundan Ogre Shuurai (Dub) anime episode Full online free at https://kissanime.mx kissanime news

Dogforum co: https://dogforum.co.uk/members/animefreakws.103793/

Beermapping: https://beermapping.com/account/gogoanimebe