October 16, 2021 21:05
Свет

Бајден: САД ќе донираат уште 500 милиони дози вакцини низ светот

САД следната година ќе донираат уште 500 милиони дози вакцини „Фајзер” на земјите во развој, најави денеска американскиот претседател Џо Бајден.

– За да ја победиме пандемијата овде, мора да ја победиме насекаде, истакна Бајден на виртуелен самит посветен на Ковид-19 на маргините на Генералното собрание на ОН, ветувајќи „арсенал вакцини”.

Со најавените дополнителни дози, вкупното количество на вакцини кои САД ќе ги донира низ светот ќе надмине една милијарда. Досега, тие дистрибуираа повеќе од 160 милиони дози во над сто земји.

Бајден објасни дека за секоја доза дадена досега во САД, Вашингтон се обврза дека ќе му даде уште три на остатокот од светот.

The Sacred Blacksmith (Dub) (https://animeflix.nl/m/B76K) Episode 12

4Anime: Hayate the Combat Butler (Dub) anime episode 52 online free at https://4anime.biz gleipnir 4anime

Website https://animedao.nl: Watch Gakuen Alice animedao Episode 26 animedao gintama

Rokushin Gattai GodMars: Juunana-sai no Densetsu Episode Full

App gumroad: https://app.gumroad.com/gogoanimebe

Gaiauniversity: https://gaiauniversity.org/members/animefreakws/profile/