June 26, 2022 07:31
Свет

Бајден разговараше со лидерите на Шведска и Финска

Американскиот претседател Џо Бајден денеска разговараше со шведската премиерка Магдалена Андерсон и финскиот претседател Саули Ниинисто  нешто повеќе од половина час, соопшти Белата куќа. Финска и Шведска сигнализираат своја намера да се приклучат на НАТО.

Ниинисто на Твитер напиша дека во заедничкиот телефонски разговор била изразена длабока загриженост поради војната што Русија ја води во Украина. Тој напиша дека на Бајден му ги објаснил „следните чекори на Финска” кон станување дел од трансатлантската одбранбена група и дека неговата земја „длабоко ја цени сета потребна поддршка од САД”.

Tải Go88 - Sảnh game đánh bài đổi tiền thật uy tín mã giao dịch go88 go88 phiên bản mới nhất

Đăng Ký Sunwin Miễn Phí - Đỉnh Cao Sunwin 2022 SunWin - Game đổi thưởng hấp dẫn uy tín hàng đầu sunwin kubet