Свет

Бајден: Првата година од претседателствувањето беше година на предизвици, но и на огромен напредок

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција во Белата куќа по повод првата година од неговото претседателствување изјави дека тоа е година на предизвици, но и на огромен напредок.

Бајден особено ја наведе кампањата за масовна вакцинација против Ковид-19 и притоа истакна дека 75 отсто од возрасните Американци сега се целосно имунизирани, во споредба со 1 отсто кога неговата администрација ја презеде власта. Зборувајќи за пандемијата, тој рече дека е свесен дека Американците се фрустрирани од целата ситуација и нејзините последици за економијата.Тој нагласи дека Соединетите Американски Држави ќе истраат во напорите да се вакцинираат против коронавирусот, бидејќи се покажало дека оваа практика функционира. Бајден додаде дека САД нема да се вратат на локдаун и затворање на училиштата и дека новата, омикронска напнатост, не е причина за паника.

Американскиот претседател, исто така, се пофали со „рекордно отворање работни места”, „рекорден раст” со стапка на невработеност која сега изнесува 3,9 отсто, во однос на 6,4 отсто пред една година.

Тој зборуваше и за односот со Русија и прашањето за Украина, нагласувајќи дека Москва ќе сноси одговорност доколку, како што наведе, ја нападне Украина.

Бајден рече дека верува оти Русија подготвува акција во Украина, иако смета дека Путин се уште не донел конечна одлука. Тој истакна дека ќе го ограничи пристапот на Русија до меѓународниот банкарски систем доколку ја нападне Украина.

Претседателот на САД вети дека ќе објави големи делови од неговата огромна социјална реформа со поделба на планот од 1.750 милијарди американски долари на неколку инвестициски проекти, особено во животната средина и образованието.

„Ако економската статистика е импресивна, инфлацијата е исто така спектакуларна и тоа е она што ги загрижува Американците денес. Борбата со оваа инфлација, на нејзиното највисоко ниво во речиси 40 години, ќе бара долгорочен напор. А, дотогаш, тоа ќе биде болно за многу луѓе “, рече Бајден.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

anime to watch Horimiya

4Anime Fairy Tail (Dub)

Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?

anime online 4Anime Hunter x Hunter (2011)

4Anime One Piece

tải go88