June 14, 2021 01:54
Свет

Бајден охрабрен од одобрувањето на вакцината на Фајзер за деца од 12 до 15 години

Американскиот претседател Џо Бајден ја оцени како „охрабрувачка” одлуката на регулаторот на САД да одобри употреба на вакцината на Фајзер/Бионтек за малолетници на возраст од 12 до 15 години.

Како што е наведено во синоќешната изјава на Бајден, во блиска иднина се очекуваат нови препораки од федералниот Центар за спречување и контрола на болести (ЦДЦ) во врска со состојбата со коронавирусот во земјата.

„Безбедните и ефикасни вакцини го ограничуваат ширењето на вирусот, спасувајќи илјадници животи и дозволувајќи им на милиони Американци да почнат да се враќаат во нормалниот живот”, рече Бајден. „Во следните денови ќе слушнеме повеќе од Центарот за контрола и превенција на болести за нивните препораки.

ЦДЦ на 27 април издаде препорака дека сега е дозволено да се престојува на отворено без заштитни маски, без оглед на тоа дали жителите биле вакцинирани против коронавирус. Оние кои се целосно вакцинирани не мора да носат маски при мали средби на улица или кога седат на терасите на кафулињата и рестораните.

ANIMEFLIX animeflix dr stone: Watch Dr. Stone (Dub) Episode 17

AnimeDao tokyo ghoul animedao: Hunter x Hunter (Dub) (https://animedao.nl/m/Dq6D) Episode 148