September 25, 2021 06:17
Свет

Бајден одобри 100 милиони долари од Фондот за итни случаи за авганистанските бегалци

 Американскиот претседател Џо Бајден во петокот одобри до 100 милиони американски долари од Фондот за итни случаи за задоволување на „неочекуваните итни” потреби на бегалците што произлегуваат од ситуацијата во Авганистан, вклучително и апликанските баратели на имигрантска виза, соопшти Белата куќа.

САД се подготвуваат да започнат со евакуација на илјадници апликанти за авганистанска специјална имигрантска виза (СИВ) кои ризикуваат да се одмаздат од талибанските бунтовници затоа што работеле за американската влада.

Првата група евакуирани лица и нивните семејства се очекува да бидат пренесени пред крајот на месецот во Форт Ли, американска воена база во Вирџинија, каде ќе чекаат конечна обработка на апликациите за виза.

Администрацијата на Бајден разгледува и други објекти во САД и прекуокеанските земји каде што може да бидат сместени апликантите за СИВ и нивните семејства.

Авганистанците кои работат како преведувачи или други работни места во САД имаат пристап до специјални владини имигрантски визи по инвазијата предводена од САД во 2001 година.

Во четвртокот, Претставничкиот дом усвои закон со кој ќе се прошири бројот на СИВ, што може да биде одобрен за 8.000, за да ги покрие сите потенцијално подобни апликации во подготовка.

Околу 18.000 такви барања се во фаза на обработка, соопштија американските власти. 

AniWatch Watch anime online, English anime online HD

AnimeHeaven Watch english anime Online in HD for FREE

GoGoAnime: M3: Sono Kuroki Hagane anime episode 24 online free at https://gogoanime.be your name gogoanime

Watch anime online for free at TwistMoe dubbed anime

Zapytaj zhp: https://zapytaj.zhp.pl/user/animeflixnl

Fr quora: https://fr.quora.com/profile/Gogoanimebe/answers/published