December 9, 2022 14:29
Свет

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската територија, во време кога Русија се подготвува да анектира делови од Украина, пренесува Ројтерс.

Бајден ги осуди референдумите спроведени од проруските сили во источна Украина и ги нарече „апсолутна лага“.

„Резултатите беа измислени во Москва“, рече Бајден по разговорите со лидерите на островите во Пацификот.