June 25, 2022 22:27
Балкан

Бајден му го честиташе реизборот на Вучиќ: Се надевам на компромис со Косово за

Американскиот претседател Џо Бајден испрати писмо до Александар Вучиќ за неговиот реизбор за претседател на Србија.

Бајден му честиташе на Вучиќ за новиот мандат и кажа дека со нетрпение очекува соработка и продлабочување на блиските односи меѓу двете земји.

-Честитки за вашиот реизбор за претседател на Србија. Со нетрпение очекувам да имам можност за време на вашиот втор мандат да ја продлабочиме нашата блиска соработка во унапредување на европската интеграција на Србија, проширување на нашите билатерални безбедносни и економски врски и унапредување на регионалната стабилност и просперитет, пишува Бајден.

„Важно е да останеме обединети во испраќањето на силни пораки за поддршка на Украина и осудување на бруталната војна која Русија сама ја избра“, пишува во писмото.

Бајден исто такажа дека дека ја охрабрува Србија да постигне напредок во промовирање на мирот и стабилноста во регионот, како и пронаѓањето на компромис за стабилизирање на односите со Косово преку дијалог.

go88 bui ba quan

Game bài đổi thưởng Sunwin đẳng cấp sunwin 247. club sunwing flight check i