February 25, 2021 17:47
Свет

Бајден и Макрон со голем број идентични ставови во првиот телефонски разговор

Американскиот претседател Џо Бајден и францускиот претседател Емануел Макрон, вчера телефонски разговараа, за прв пат откако Бајден ја презеде функцијата во САД, минатата недела.

Во разговорот, Бајден изразил желба да ги зајакне билатералните врски, соопшти Белата куќа.

Британските медиуми пренесуваат дека Бајден ја потенцирал неговата посветеност на зајакнување на трансатлантските односи преку НАТО и американското партнерство со Европската унија.

Во изјавата на Елисејската палата се наведува дека францускиот претседател Макрон и Бајден забележале големо поклопување на ставовите за главните меѓународни прашања.

Макрон и Бајден ги договориле ставовите за борбата против коронавирусот во рамките на Светската здравствена организација, како и за климата по враќањето на САД на меѓународниот договор за климатски промени, додаде француското претседателство.

Претседателите изразиле и желба да работат заедно за да се постигне мир на Блискиот исток, како и да се реши прашањето за иранската нуклеарна програма.

Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow (https://crunchyrollfree.com/m/jk0N) Episode Full at Crunchyroll crunchyroll premium crack

That Time I Got Reincarnated as a Slime Episode 24 at website https://gogoanime.be gogoanime 19