June 24, 2021 19:37
Свет

Бајден изрази поддршка за прекин на огнот на Блискиот Исток

Американскиот претседателот Џо Бајден телефонски разговараше со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху при што ја „повтори својата цврста поддршка за правото на Израел да се брани од неселективни ракетни напади”.

Како што соопшти Белата куќа, Бајден ги поздрави напорите за справување со насилство и воспоставување мир во Ерусалим. „Тој го охрабри Израел да вложи максимални напори за да обезбеди заштита на невини цивили”.

„Двајцата лидери разговараа за напредокот во израелските воени операции против Хамас и другите терористички групи во Газа. Претседателот ја изрази својата поддршка за прекин на огнот и разговараше за ангажманот на САД со Египет и другите партнери за постигнување на таа цел”, се вели во соопштението и се додава дека двајцата лидери се согласија дека тие и нивните тимови ќе останат во близок контакт.

AnimeFreak animes online: Watch Horimiya Episode 5

4Anime 4anime my hero academia: Don't Toy with Me, Miss Nagatoro (https://4anime.biz/m/ONaK) Episode 6